Rychlý kontakt

Telefon: 603 505 200
losiny.bukovice@seznam.cz

Rezervace

Rezervační formulář
Rezervovat termín

Máte dotaz?

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Aktuality & Tipy

Sky Bridge 721

Sky Bridge 721

Nejdelší visutý most světa


Dolní Morava – Stezka v oblacích

Stezka v oblacích

… hory zážitků


Termální park Velké Losiny

Termální park Velké Losiny

9 termálních bazénů


Všechny tipy

Dlouhé stráně

20 let uvedení do provozu (1996–2016)

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze sedmi divů České republiky. Místo, které přitahuje každý rok tisíce turistů. Významný článek nejen energetické soustavy v Česku, ale také jeden z nejvýznamnější turistických cílů v Jeseníkách a v celé České republice.

V letošním roce uplynulo 20 let od prvního uvedení elektrárny do provozu. Výstavba tohoto v České republice unikátního energetického díla byla zahájena už v roce 1978 a mistrem projektantem byl Antonín Petlach z Blanska, který zpracovával podobné projekty po celém světě (Maroko, Finsko, Brazílie, Německo a mnoho dalších).

Přečerpávací vodní elektrárnu tvoří dvě nádrže. Horní nádrž se nachází na vrcholu hory Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1 350 metrů a její rozloha je 15,4 hektaru. Při výstavbě se vrchol kopce snížil o celé tři horní metry. Dolní nádrž leží na řece Divoká Desná v nadmořské výšce 824,7 metrů a plochu má 16,3 hektaru. Právě tyto dvě nádrže s výškovým rozdílem 510,7 metru jsou jedním z unikátů elektrárny.

Stavba je součástí masívu Mravenečník v CHKO Jeseníky a celý provoz elektrárny je zejména z důvodu ochrany krajiny umístěn do podzemí. V kaverně (délka 90 m), která leží 80 m pod povrchem, jsou umístěna dvě soustrojí s Francisovými turbínami o výkonu 325 MW (největší zařízení svého druhu v Evropě). V podzemí jsou také dvě 115 dlouhé jeskyně s rozvodnami a transformátory a 8,5 km odvodňovacích a odvětrávacích tunelů.

Přečerpávací vodní elektrárna má značný ekologický význam a spouští se v době špičkového odběru energie. Každoročně navštíví elektrárnu přes 50.000 návštěvníků. Exkurze v přečerpávací elektrárně probíhají celoročně, prohlídku elektrárny je nutné rezervovat online předem.

Pod vrchol Dlouhých strání vede také hlavní lanovka horského centra sportu a zábavy Kouty - v zimním období je to jeden z nejvýznamnějších SKI areálů s nejdelší sjezdovkou v České republice (délka 3 km). Okolo horní nádrže a kolem Mravenečníku jsou upravené běžecké trasy a inline trasa. Pod lanovkou je BIKE park s 10 km tras a převýšením 500 m. U horní stanice lanovky se nachází Medvědí bar, rozhledna a místo je výchozím bodem hřebenových tras Jeseníků, trasa k Rysí vyhlídce, k horní nádrži nebo kolem Mravenečníku. Z vrcholu jsou překrásné výhledy na celý masív Hrubého Jeseníku a impozantní pohled na Praděd - nejvyšší horu Jeseníků. U spodní stanice lanovky je pak několik restauračních zařízení, půjčovna kol, koloběžek, informační centrum, aj.

Pokud jste tedy ještě nenavštívili tento významný turistický cíl Jeseníků, je nejvyšší čas naplánovat cestu do našeho regionu a užít plnými doušky všeho, co se u nás nabízí. A je toho opravdu mnoho.

Zpět na Aktuality & Tipy


Copyright © 2024 Apartmánový domek Pod Ucháčem – Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Cookies | Změna nastavení cookies