Rychlý kontakt

Telefon: 603 505 200
losiny.bukovice@seznam.cz

Rezervace

Rezervační formulář
Rezervovat termín

Máte dotaz?

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Aktuality & Tipy

Sky Bridge 721

Sky Bridge 721

Nejdelší visutý most světa


Dolní Morava – Stezka v oblacích

Stezka v oblacích

… hory zážitků


Termální park Velké Losiny

Termální park Velké Losiny

9 termálních bazénů


Všechny tipy

Bukovice

Něco málo z historie

Bukovice u Velkých Losin – ideální místo pro Vaši dovolenou, část obce Velké Losiny v koncovém horském údolí. Bukovice vznikly namístě původně pokrytém bukovými lesy, odtud je odvozen jejich název český i původní německý (Buchelsdorf). Střední nadmořská výška obce je 522 m, nadmořská výška našeho domku Pod Ucháčem je cca 600 m. Bukovice se táhnou od severu k jihu údolím potoka Losinky. K Bukovicím dříve patřila i obec Pekařov (dnes spojeno turistickou lesní trasou s krásnými výhledy). Za nacistické okupace byly Bukovice připojeny k Velkým Losinám a Pekařov k Pustým Žibřidovicím. Od poloviny 19. století v Bukovicích neustále klesá počet obyvatel, v roce 1900 žilo v katastru obce Bukovice – Pekařov ve 134 domech 626 stálých obyvatel. Obyvatelstvo bylo pouze německé. Po roce 1945 po odsunu Němců zde došlo k úplné výměně obyvatelstva a dalšímu snížení poštu trvale zde žijících osob. Dnes je v Bukovicích trvale obydleno cca 25 domů a počet stálých obyvatel se pohybuje kolem osmdesáti.

První zmínka o Bukovicích pochází z roku 1521, v 16. století měla obec dědičnou rychtu a náležela velkolosinskému panství, od něhož byla počátkem 17. století oddělena k panství vízmberskému. Po roce 1848 se Bukovice staly součástí politického okresu Šumperk, obec byla čistě zemědělská, byl zde lesní revír velkostatku Velké Losiny,, do roku 1945 zde byl mlýn, ve třicátých letech při něm pracovala i pila. Specialitou byla výroba varhan v Pekařově v letech 1864-1924. Dnes jsou Bukovice velmi poklidnou turistickou oblastí s chatovou částí ve svém horním katastru a odtud jsou Bukovice také výchozím bodem celé řady turistických tras zejména kolem Ucháče na Pekařov, Tři kameny, Přemyslov, Kouty, Loučná, aj., v zimě jsou některé z výše uvedených tras upravené pro běžkování, v létě je možné turistiku spojit s cykloturistikou. K dokonalé relaxaci a odpočinku lze využít termální lázně ve Velkých Losinách. Ve spojení s historickými, kulturními památkami ve Velkých Losinách (zámek, ruční papírna) a se současnými nově realizovanými investicemi v našem nejbližším okolí (termální park Velké Losiny, Horské centrum sportu a zábavy Kouty, Areál zdraví Velké Losiny) se Bukovice staly velmi zajímavým a žádaným turistickým cílem, kde můžete najít dnes tolik vzácný klid a pohodu pro svoje tělo i ducha.

Zpět na Aktuality & Tipy


Copyright © 2024 Apartmánový domek Pod Ucháčem – Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Cookies | Změna nastavení cookies