Rychlý kontakt

Telefon: 603 505 200
losiny.bukovice@seznam.cz

Rezervace

Rezervační formulář
Rezervovat termín

Máte dotaz?

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Aktuality & Tipy

Sky Bridge 721

Sky Bridge 721

Nejdelší visutý most světa


Dolní Morava – Stezka v oblacích

Stezka v oblacích

… hory zážitků


Termální park Velké Losiny

Termální park Velké Losiny

9 termálních bazénů


Všechny tipy

Okolí, tipy na výlety, důležité odkazy

Horská oblast Jeseníků se rozkládá v nejsevernější části Moravy a Slezska a zasahuje až k hranicím s Polskem. Území se skládá z menších celků Hrubého a Nízkého Jeseníku, Rychlebských hor, Kralického Sněžníku a Osoblažska. Samotné hory a jejich okolí skýtají velmi rozmanitou nabídku míst k poznávání. Neporušená, čistá příroda s ideálními podmínkami pro pěší turistiku a cykloturistiku není zdaleka to jediné, co může zdejší region svým návštěvníkům nabídnout. Každý zde najde své, ať už je to celá řada vzácných památek, někdy i zcela unikátních, nebo kouzelná přírodní zákoutí, či celá řada lyžařských areálů se sjezdovkami různého stupně obtížnosti nebo termální prameny v lázních Velké Losiny.

Proč právě Pod Ucháčem?

Ucháč - jeden z vrcholů České republiky s nadmořskou výškou přes 1.000 m.

Je to plochý, kupovitý dvojvrchol 3 km jihozápadně od Nových Losin, oba jeho vrcholy jsou od sebe vzdáleny přibližně 280 metrů a odděleny mělkým sedlem (přibližně 1006 m). Geodetický bod (RZM10 udává výšku 1008,6 m) se nachází na SV vrcholu, ale nikoli v jeho nejvyšším místě. Ucháč je nejzápadnější a rovněž nejnižší hlavní tisícovka Hrubého Jeseníku. Je tvořen ortorulou, na svazích izolované skály a balvany, zalesněn smrkem , na vrcholu je geodetický bod. Přístup je možný z více směrů, žádná cesta však není značena přímo . Po jižním svahu vede červená značka z Pekařova do Loučné nad Desnou. Po západním a severním svahu zelená značka z Pekařova na rozcestí Ucháč. Z něj je na vrchol zhruba 1 km k jihozápadu s převýšením 120 m. V zimě vhodná trasa pro běžkaře, možno spojit s výjezdem lanovkou ze SKI areálu Přemyslov.

Velké Losiny – několik zážitků na každém kroku

Velké Losiny a jejich okolí jsou oblastí, která je historicky protkána hrůzostrašnými příběhy z doby inkvizičních procesů na zdejším zámku , jenž rozhodně stojí za návštěvu při pobytu zde. Kromě toho najdeme ve Velkých Losinách unikátní a zcela jedinečnou ruční papírnu – živé muzeum, ve kterém se do dnešního dne vyrábí již 400 let ruční papír stejným způsobem jako dříve. Za shlédnutí stojí také dva původní dřevěné kostelíky , tj. kaostelík sv. Martina v Žárové a Kostelík sv. archanděla Michaela v Maršíkově. Příjemné relaxaci se můžeme oddat v lázeňském areálu s nádherným parkem a termálními prameny přímo v obci Velké Losiny.

Termální lázně Velké Losiny – nejstarší termální lázně na Moravě

V areálu termálních lázní je možné po celý rok si užívat koupání v malém termálním vnitřním bazénu s termální sirnou vodou o teplotě 36,8 C (léčba zejména pohybového aparátu) . Nově rekonstruovaný lázeňský hotel Eliška poskytuje široké spektrum lázeňských a WELNESS služeb pod jednou střechou. Dobrou kávu a malé občerstvení pak můžeme ochutnat v tomtéž lázeňském domě Eliška v nově otevřené lázeňské kavárně. Lázeňské procedury, koupele i masáže jsou poskytovány široké veřejnosti na základě předchozí rezervace denně (tzn. i o víkendech).

www.lazne-losiny.cz

Termální park Velké Losiny

Unikátní novostavba termálního parku v areálu termálních lázní s devíti bazény ,které jsou napájeny z léčivého termálního pramene Žerotín (hloubka vrtu 1.000 metrů). Voda dosahuje v jednotlivých bazénech různé teploty (od 33 do 36 stupňů). Ve vnitřním parku je návštěvníkům k dispozici aktivní bazén, jeskyně, divoká řeka, relaxační bazén s průplavem ven, v prvním patře je k dispozici pestrobarevný saunový svět (sauna aromatická, solná, parní, finská, ledová komora, relaxační místnosti, panoramatický malý bazén, vnitřní malý tobobán). Vnější aktivní bazén, relaxační a dětský bazén, vnější delší tobogán. Restaurace, obchůdek, zázemí pro rodiny s dětmi, dětský koutek, denní apartmány. Pestrá nabídka masáží ve spojení s relaxací v saunách.

www.termaly-losiny.cz

Velkolosinské čokoládové pralinky

Přímo v centru obce hledejte voňavou prodejnu originální čokolády z Velkých Losin – velmi kvalitní výborné čokoládové pralinky všeho druhu pod značkou „Jeseníky – originální produkt“, úžasné pravé domácí koláče, lázeňské oplatky, likéry, zákusky, dorty. Pralinky jsou vhodné také jako originální dárek v luxusním balení v krabičkách z ručního papíru.

www.velkolosinskepralinky.cz

Zámek Velké Losiny – národní kulturní památka

Zámku vévodí štíhlá osmiboká šestipodlažní věž a zdobí jej arkády, vlnící se podél tří zámeckých křídel ve třech řadách nad sebou. Původní, dochované interiéry přibližují život šlechtických rodin v 16. století. Ve druhém patře zámku se nachází soudní síň a sál, kde probíhaly čarodějnické inkviziční procesy. Za návštěvu stojí rovněž zámecký park. V období prázdnin probíhají na nádvoří zámku pravidelné každoroční kulturní akce pod názvem Losinské kulturní léto.

Kontakty:

Otevírací doba:

 • květen-srpen: Út – Ne 8:00 – 12:00, 12:30 – 17:00
 • září: Út – Ne 9:00 – 12:00, 12:30 – 16:30
 • duben, říjen: So – Ne + svátky 9:00 – 12:00, 12:30 – 16:00

Ruční papírna Muzeum papíru Velké Losiny – národní kulturní památka, evropský unikát

V ruční papírně se vyrábí již po 400 let papír tradičním manufakturním způsobem. Je možné zde shlédnout stálou expozici, vztahující se k historii výroby papíru a vlastní výrobu papíru a jeho zpracování je možné vidět v jednotlivých dílnách ruční papírny. Je zde také možné se vlastnoručně vyrobit vlastní vzorky ručního papíru. Součástí areále je také nov¨á restaurace a prodejna ručního papíru a stylových dárkových předmětů.

Kontakty:

Otevírací doba:

 • leden-duben, říjen-prosinec: Po – Pá 9:00 – 16:00
 • květen, červen, září: Po – Ne 9:00 – 17:00
 • červenec, srpen: Po – Ne 9:00 – 18:00

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně – jeden ze sedmi divů České republiky

Stavba elektrárny byla ukončena v roce 1996 a její výkon činí 650 MW. Její hlavní význam v energetické soustavě spočívá v plnění funkce tzv. statické a dynamické služby, což znamená využití přebytku energie v soustavě k přečerpání vody z dolní nádrže do horní. Naopak v době energetických špiček se voda z horní nádrže spouští spádem na turbíny zpět do dolní nádrže a během několika minut tak vyrovnává nedostatek energie v síti. Vodu mezi nádržemi čerpají tlakové přivaděče o průměru 3,6 m a v délce 1,5 km, které jsou vytesané ve skále. V podzemí jsou umístěny i ostatní části elektrárny včetně dvou Francisových reverzních turbín o výkonu 2 x 325 MW. Objem horní nádrže dosahuje 2,6 mil. m3 vody při výšce vodního sloupce 25 m, dolní nádrž má objem téměř 3,5 mil. m3 vody. Exkurze probíhají celoročně po předchozím objednání.

Kontakty:

Sportovně – rekreační areál Kouty - jedinečná novinka

Areál Kouty se nachází v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, v obci Kouty nad Desnou, v nadmořské výšce 650 – 1100 m n.m. s převýšením 500 m. Jedná se o vyhledávanou lokalitu letní i zimní turistiky. Přímo nad areálem se nachází další, velmi >atraktivní turistický cíl - přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně ve výšce 1.350 m n.m. K dispozici je celá řada cykloturistických a pěších tras, speciální bike-park pod lanovkou s půjčovnou kol, in-line stezka, přírodní skanzen s výjevy z historie Jesenicka. K dispozici jsou restarace, kavárna, bowling, aj.

Kontakt:

Rozhledny

Bukovka

Na vrcholu Bukového kopce nad Velkými Losinami, v nadmořské výšce 625 m. n.m., 111 schodů, 18 m vysoká.


Dalimilova rozhledna

Výjimečná kamenná rozhledna s malou a velkou věží na Vrchu Větrov u Velkého Vrbna. Jedná se o věrnou repliku staré kamenné rozhledny z Králického Sněžníku. Výška rozhledny 33 m, 168 schodů, nadmořská výška 918 m.n.m.


Cykloturistika - nejzajímavější trasy

1. EXTRA TIP - Čarodějnická cyklotrasa – po místech spojených s čarodějnickými procesy, jedinečná svým zaměřením i celkovou délkou. Vede celými Jeseníky a patří k těm náročnějším. Lze projet i částečně. Čarodějnická cyklotrasa se skládá z 20-ti "zastavení", na kterých jsou umístěny pamětní desky nebo pomníčky, připomínající události, které se zde odehrály. Pro snazší orientaci jsou na cykloznačkách umístěna loga v podobě čarodějnice. K této cyklotrase byl také vydán tištěný průvodce. Délka celé cyklotrasy je 138 km.

Šumperská část cyklotrasy – Červenohorské sedlo – Mohelnicko, 91 km, 14 zastavení Jesenická část cyklotrasy – Červenohorské sedlo – Zlaté Hory, 47 km, 6 zastavení

2. EXTRA TIP (velmi náročná trasa) – Za vodou až na vrcholky hor – Bukovice – Loučná nad Desnou – Tetřeví chata – rozcestí Pod Horní nádrží – horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně – dolní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně – Kouty nad Desnou – Přemyslov – Bukovice

Z kopce do kopce okolím řeky Desné – Bukovice – Loučná nad Desnou – k Obrázku – Kouty nad Desnou – údolí Hučívé Desné – křižovatka Poniklého potoka – Přemyslovské sedlo – Tři kameny - Bukovice

 • Loučná nad Desnou – Bukovice – Tři kameny – Přemyslovské sedlo – Poniklý potok – Bukovice
 • Bukovice - Velké Losiny – Tři kameny – Hanušovice – Pekařov – Bukovice
 • Bukovice – Velké Losiny – Jindřichov – Hanušovice – Hynčice – Žárová – Velké Losiny- Bukovice
 • Bukovice – Přemyslov – Maršíkov Loučná nad Desnou – Velké Losiny – Bukovice
 • Bukovice – Přemyslov – Knížecí cesta – Poniklý potok – Černá stráň – Přemyslovské sedlo – Bukovice

Pěší turistika - nejzajímavější trasy

 • Hlavní hřeben, skupina Pradědu – Sedlo Skřítek – Jelení studánka – Vysoká hole – Praděd – chata Švýcárna – Červenohoské sedlo – časový rozvrh cca 7,5 hod
 • Hlavní hřeben, skupina Keprníku – Červenohorské sedlo – Vřesová Studánka – Keprník – Šerák – Ramzová – časový rozvrh cca 5 hodin
 • Okolím Velkých Losin – Velké Losiny lázně – Maršíkov – Sobotín – Rapotín – Velké Losiny zámek – Velké Losiny lázně – Žárová – Velké Losiny – 19 km
 • Nový hrad - Hanušovice – Nový hrad – Lužná – Pod Smrkem – Kopřivná – Hanušovice – časový rozvrh cca 4 hod.
 • Pasák – Branná – Pasák – Přední Aloisov – Alojzovské louky – Banjaluka – Starý mlýn – Branná – časový rozvrh cca 3,5 hod.
 • Vozka – Branná – Banjaluka – Volská louka – Vozka – Nad Hašovou chatou – Josefová – Alojzov – Branná, časový rozvrh cca 7 hod.
 • Šerák – Ramzová – Černava – Šerák – Obří skály – Vražedný potok – Ramzová, časový rozvrh cca 3,5 hod.
 • Rejvíz
 • Vodopády u Bílé Opavy
 • Ovčárna – Praděd – Švýcárna a zpět
 • Chata Švýcárna, Vysoký vodopád – Kouty nad Desnou – Petrovka – Švýcárna – Vysoký vodopád – chata Švýcárna – Červenohorské sedlo – Kouty nad Desnou
 • Vřesová studánka – Kouty nad Desnou – Hučivá Desná – Vřesová studánka – Bílý sloup – Kouty nad Desnou


Copyright © 2023 Apartmánový domek Pod Ucháčem – Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | Cookies | Změna nastavení cookies